Ładowarki samochodów AC i DC

Ładowarki samochodów AC i DC

Posiadanie samochodu elektrycznego to nie tylko luksus, ale również nieco zmartwień. Nie trzeba być właścicielem pojazdu elektrycznego, aby wiedzieć, że ich ładowanie może być wyjątkowo nieefektywne. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku ładowania akumulatorów jedynie przy wykorzystaniu standardowego gniazdka elektrycznego. W takiej sytuacji pełne naładowanie auta może zająć nawet kilkanaście godzin. Nie oznacza to jednak, że właściciele pojazdów elektrycznych są skazani na tak długie oczekiwanie. Jakie są alternatywy?

Ładowanie auta z gniazdka

Ładowanie auta z gniazdka

Każdy właściciel samochodu elektrycznego wraz z pojazdem otrzymuje kabel do ładowania akumulatora, który podłączany jest bezpośrednio do gniazda elektrycznego w domu. Należy jednak mieć na uwadze, że używając kabel do ładowania od producenta, wykorzystujący gniazdko 230 V, najczęściej można liczyć na moc ładowania rzędu 2,3 kW. W praktyce oznacza to, że naładowanie niewielkiego samochodu przeznaczonego do ruchu miejskiego zajmie co najmniej 12 godzin.

Nie jest to jednak jedyny problem. Ładowanie akumulatora przez tak długi czas oznacza ciągły przepływ prądu przez instalację elektryczną w domu. Prowadzi to bezpośrednio do nagrzewania się kabli! O ile w przypadku nowoczesnych domów nie stanowi to problemu, to starsze instalacje mogą być narażone na awarie. O czy jeszcze warto wiedzieć?

Domowa stacja ładowania

Doskonałym rozwiązaniem tej sytuacji jest zainstalowanie domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Nawet przy wykorzystaniu prądu zmiennego, który płynie przez instalacje domowe, domowa stacja może przyspieszyć proces ładowania nawet dziesięciokrotnie! Oznacza to zwiększenie mocy ładowania z 2,3 kW do nawet 22 kW.

Równocześnie oznacza to zwiększenie bezpieczeństwa domowników, gdyż instalacja elektryczna przestaje być przeciążona ciągłym przepływem prądu. Warto zwrócić uwagę, że współcześnie producenci zaoferować mogą stacje ładowania w postaci stawianych na posesji słupków AC, jak i w postaci ładowarek Wallbox AC, które montowane są na ścianie. O czym jeszcze warto wiedzieć? Odpowiedzi poniżej!

ładowanie samochodu elektrycznego

Warto jednak podkreślić, że domowe stacje ładowania nigdy nie osiągną tak wysokiego poziomu mocy, jak ma to miejsce w przypadku ładowarek publicznych. Należy pamiętać, że stacje domowe wykorzystują prąd zmienny AC. Z kolei stację do użytku publicznego mogą bezpośrednio korzystać z prądu stałego DC, dzięki czemu moc ładowania dochodzi nawet do 150 kW, a prędkość, z jaką dostarczana jest energia pozwala naładować nawet 80% akumulatora w godzinę.