Stacje szybkiego ładowania

Stacje szybkiego ładowania

Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych 

Od pewnego  czasu samochody elektryczne zyskują na popularności, nawet na polskim rynku jest ich coraz więcej, statystyki wskazują na liczbę około siedmiu tysięcy. Możemy zakupić malucha, auto kompaktowe albo luksusowe w zależności od naszego budżetu. Zanieczyszczenie środowiska powoduje, iż społeczność szuka bardziej, ekologicznych rozwiązań a niewątpliwie jest takim auto elektryczne. Samochody są m.in. bardziej wydajne, ekologiczne i mniej awaryjne.

Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Ładowarki elektryczne – przegląd 

Liczba stacji szybkiego ładowania ciągle wzrasta. Z danych wynika, że w tej chwili w naszym kraju jest już ponad 800 stacji o niższej mocy oraz prawie 400 o dużej mocy ponad 22 kW.

Kolejni operatorzy oraz stacje paliwowe decydują się na zapis ustawy o elektromobilności stąd powstają nowe punkty stacji w ramach sieci drogowej, oraz w tkance mieszkalno-komercyjno-infrastrukturalnej.

Inwestycje realizowane są między innymi przez koncerny tj. PKN Orlen, PGE, Lotos czy Tauron. Sieć jest na tyle rozwinięta, że już na jeden samochód przypada około 5 stacji.

  • Punkt musi być wyposażony w odpowiednie złącze obsługujące dany typ pojazdu elektrycznego 
  • Ładowarki różnią się mocą, wartością natężenia i napięcia co będzie wpływać na czas oraz koszt ładowania samochodu

Warto szukać  bezpłatnych punktów ładowania. Większość aut elektrycznych posiada nawigację, która doprowadza pojazd do odpowiedniej ładowarki elektrycznej.

Auto na mieście czy w trasie możemy podładować tzw.szybką ładowarką, ale koszt takiego ładowania będzie znacznie wyższy.