Opony 215 65 r16 – co warto o nich wiedzieć?

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są opony różnych producentów, charakteryzujące się oznaczeniami określającymi cechy produktu. Nawet laik domyśla się, że do danego modelu pojazdu projektanci przewidzieli jeden lub kilka konkretnych rodzajów ogumienia. Do jakich samochodów przeznaczone są opony 215 65 r16 i w jaki sposób odczytywać oznaczenia ogumienia? 

Jak czytać oznaczenia na przykładzie opony 215 65 r16?

Właściciel pojazdu powinien znać rozmiar ogumienia wymaganego w samochodzie, motocyklu czy przyczepie. Informacje te nie trudno znaleźć. Zawiera je instrukcja obsługi, którą zazwyczaj przechowuje się w schowku auta. Znaleźć je możne na naklejce umieszczonej na jednym z elementów konstrukcyjnych. Oznaczenia informujące o rozmiarze ogumienia znajdują się także na samej oponie, konkretnie na jej boku.

Jak odczytać rozmiar ogumienia? Jako przykład posłużą opony 215 65 r16. Pierwsza pozycja w tym przypadku oznacza szerokość i podaje się ją w milimetrach, czyli 215 mm. Druga liczba wskazuje na wysokość profilu danego modelu. Podawana jest jako procent z szerokości, czyli 65% z 215mm. Litera określa typ konstrukcji opony. Ostatni znacznik wskazuje średnicę felgi, na jakiej należy zamontować ogumienie. W tym przypadku będzie to 16 cali.

opony 215 65 r16

Do jakich modeli pasują opony 215 65 r16?

Wskazany rozmiar opony pasuje jedynie do określonych pojazdów. Opona o paramentach 215 65 r16 przeznaczona jest między innymi do tych pojazdów:

  • BMW serii 7, 
  • Dacia Duster,
  • Hyundai Tucson,
  • Kia Sportage,
  • Nissan Qashqai,
  • VW Tiguan.