Motoryzacja i Opony Akcesoria samochodowe Jak wybrać domową stację ładowania samochodu?

Jak wybrać domową stację ładowania samochodu?

Jak wybrać domową stację ładowania samochodu?

Warto wiedzieć, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze domowej stacji ładowania samochodu, trzeba wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych aspektów. W pierwszej kolejności należy uwzględnić dostępną moc domowego przyłącza, a także parametry konkretnego obwodu instalacji budynku, do którego konieczne będzie podłączenie ładowarki samochodu.

Specyfikacja samochodu

Jeżeli kierowca ma w planach dokonać zakupu domowej stacji ładowania, powinien bardzo dokładnie sprawdzić specyfikację samochodu, który będzie ładował. Bardzo istotne znaczenie będą miały parametry przetwornicy prądu wbudowanej w aucie. Rekomendowane jest zweryfikowanie takich kwestii, jak natężenie robocze czy liczba faz zasilania.

Nie można oczywiście zapomnieć sprawdzić typu gniazdka, za pośrednictwem którego będzie odbywało się ładowanie pojazdu. W przypadku domowych ładowarek AC kierowca może zdecydować się na gniazdko typu 1 lub 2. Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie nowe samochody elektryczne, które są sprzedawane w Europie wyposażono w gniazda ładowania typu 2.

Kierowca powinien także uwzględnić fakt czy będzie dokonywał wymiany samochodu w ciągu najbliższych kilku lat. Rekomendowane jest rozważenie wygody użytkowania, którą mają w swojej ofercie domowa stacja ładowania samochodu z zamocowanym na stałe kablem. Warto mieć świadomość, że bardzo istotne znaczenie będą miały takie czynniki, jak koszt zakupu czy elastyczność.

Stacje przenośne

Kierowca przy wyborze domowej stacji ładowania samochodu nie powinien zapomnieć o uwzględnieniu przenośnych urządzeń. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ich bardzo istotnym atutem jest wytrzymałość, mobilność, a także opcja zasilania za pomocą gniazda naściennego czy siłowego.

Domowe ładowarki DC
źródło: Wallbox

Oznacza to tym samym, że ładowarka może zostać podłączona nie tylko w garażu, ale również na parkingu pensjonatu, hotelu. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowana większość tego typu ładowarek dostępnych na rynku gwarantuje opcję przytwierdzenia do ściany budynku. W ten prosty sposób kierowca będzie mógł potraktować stację jako stacjonarną.

Domowe ładowarki DC

Należy mieć świadomość, że ładowarki na prąd zmienny (AC), które są przeznaczone dla domowych garażów, dostępne są w bardzo atrakcyjnej cenie. Z kolei osoby zainteresowane zaopatrzeniem się w domowe stacje prądu stałego (DC) muszą liczyć się ze znacznie większym wydatkiem. Jest to spowodowane przede wszystkim inną konstrukcją, która przede wszystkim wymaga drogiej przetwornicy prądu wewnątrz urządzenia. Godny uwagi jest również fakt, że jedynym ograniczeniem szybkości ładowarki DC jest jej moc.