Motoryzacja i Opony Akcesoria samochodowe Jak prawidłowo dobrać wycieraczki do modelu auta?

Jak prawidłowo dobrać wycieraczki do modelu auta?

pióra wycieraczki

Jak ważne są sprawne wycieraczki samochodowe, wiedzą ci wszyscy, którzy musieli męczyć się z nimi w ulewnym deszczu. Efektem była natychmiastowa wymiana. Lepiej jest jednak zrobić to wcześniej i nie narażać się na stres.

Kiedy należy wymienić wycieraczki?

Z reguły wymienia się je dwa razy w ciągu roku. Najczęściej przed zimą, bo po letnich upałach guma mogła ulec odkształceniom. Drugi raz wymieniamy po zimie, bo mrozy mogły uszkodzić pióra.
Oczywiście należy je wymieniać także wtedy, gdy zauważymy, że nie pracują prawidłowo. Złe odprowadzanie wody, smugi na szybie, piszczenie, zarysowania szyby, to znak że trzeba dokonać ich wymiany.

Jak prawidłowo dobrać wycieraczki do modelu auta?

Oczywiście sprawą najważniejszą jest dobór wycieraczek do marki i modelu samochodu. Będą miały wtedy odpowiednią długość i wyprofilowanie dostosowane do wypukłości szyby.

Kolejną kwestią jest rodzaj gumy, z których wykonane są pióra. Te najtańsze zrobione są z kauczuku syntetycznego, który jest sztywny i szybciej się zużywa. Wycieraczki z górnej półki wykonane są z mieszanki gumy, silikonu i polimeru, dzięki temu lepiej przylegają do szyby, są bardziej elastyczne i ciszej pracują. Różnica cenowa to ok. 50 zł.

Do wyboru mamy także klasyczne wycieraczki szkieletowe przeznaczone do normalnej jazdy oraz wycieraczki bezszkieletowe nazywane bananami (ze względu na charakterystyczny kształt). Te ostanie doskonale sprawdzają się podczas jazdy sportowej.