Czym są stojaki lakiernicze?

Lakierowanie elementów przykładowo w karoserii samochodowej nie w każdej sytuacji możliwe będzie bezpośrednio na nadwoziu. Dzięki stojakom lakierniczym możemy dokładne pomalować zdemontowane części od wewnątrz i zewnątrz. Pomagają też w całkowitym wykorzystaniu przestrzeni roboczej oraz ułatwiają naszą pracę, są też na tyle solidne, że nie straszne im drzwi, maska czy klapa bagażnika.

Lakiernictwo to branża, która wymaga najwyższej precyzji oraz odpowiedniego wyposażenia naszej pracowni. W trakcie wykonywania napraw lakierniczych posiadanie profesjonalnego sprzętu to absolutna podstawa, aby skutecznie nakładać kolejne warstwy lakieru.

W dzisiejszych czasach nie tylko renomowane lakiernie używają stojaków, ale z pewnością zobaczymy je też w mniejszych przydomowych pracowniach lakierniczych.

Rodzaje stojaków lakierniczych

Każdy z typów stojaków w zależności od przeznaczenia różni się wielkością i sposobem montażu elementu. Warto przed ostateczną decyzją sprawdzić stabilność konstrukcji oraz dobrać ich rozmiar do przedmiotu, na który mamy zamiar nakładać powłokę lakierniczą.

Pamiętajmy również o dodatkowym wyposażeniu, które ułatwi naszą pracę, czyli uchwyty mocujące, wieszaki na pistolet lub regulowane podpory.

Najpopularniejsze ze stojaków, jakie możemy spotkać to:

  • Stojak obrotowy – najbardziej uniwersalny, często wykorzystywany do np. drzwi i błotników samochodowych. Możemy je wyposażyć również w uchwyty do drobniejszych elementów
  • Stojak montażowy X – jak sama nazwa wskazuje jego konstrukcja, jest w kształcie litery X, dzięki temu możemy regulować wysokość oraz rozstaw ramion dopasowując oba te parametry do malowanego przez nas przedmiotu. Możemy też doposażyć go w podpory, które pracują pod różnymi kątami, co znacznie ułatwi naszą pracę.
  • Stojak rozstawny – przeznaczony nawet do wyjątkowo delikatnych elementów, ma możliwość regulacji wysokości oraz stabilną konstrukcję. Głównie służy do prac przygotowawczych i wykończeniowych.

Jaki stojak lakierniczy wybrać?

Każdy ze stojaków https://www.dlalakierni.pl/pl/c/Stojaki-i-wyposazenie-lakiernicze/128 przystosowany jest do innego przeznaczenia, sprecyzujmy najpierw nasze potrzeby, żeby zadbać zarówno o komfort jak i bezpieczeństwo naszej pracy. 

Pracownia lakiernicza to miejsce, w którym każdy z naszych narzędzi narażony jest na wpływ chemikaliów lub uszkodzenia mechaniczne, dlatego miejmy na uwadze przy wyborze stojaków sprawdzenie trwałości materiałów, z których są zrobione.